۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
English
صفحه اصلی
معرفي بخش

معرفي بخش نيمبلوك :

 بخش نيمبلوك با 1491 كيلومتر مربع مساحت و بيش از 23000  نفر جمعيت در شمال استان خراسان جنوبي  واقع شده است . از شمال به شهرستان گناباد در استان خراسان رضوي ، از غرب به شهرستان سرايان و از جنوب و شرق به بخش مركزي شهرستان قاينات محدود مي شود . متشكل از دو دهستان نيمبلوك به مركزيت شهر نيمبلوك و دهستان كرغند به مركزيت روستاي كرغند مي باشد .

اين بخش داراي دو شهر به نامهاي : خضري دشت بياض و نيمبلوك است كه شهر خضري دشت بياض مركز بخش مي باشد.

اين بخش بيش از 43 روستا  و آبادي را در بر مي گيرد كه از اين ميان تعداد 23 روستا داراي شوراي اسلامي و دهياري و بقيه روستاها فاقد شورا و دهيار مي باشند .

دهستان نيمبلوك شامل روستاهاي : دهشك ، گريمنج ، بيناباج ، بسكاباد ، كارشك ، فيض آباد ، مزدآباد ، تبلو ، ثقوري ، عباس آبادِ مَيَم ، خوگ ، بنرگ ، گزدمو، جان ميرزا، رجنگ، فتح آباد و علي زنگي دهستان كرغند شامل روستاهاي : كرغند، گزنشك ، كلاته سري ، فضل آباد ، خشكان ، خنج و دره باز مي باشد .

دشت بياض جزء بخش نيمبلوك مي باشد كه خضري مركزيت اين بخش را دارد لازم است معرفي مختصري از اين بخش داشته باشيم:

با تشكيل بخشداري در سال 1375 و تبديل اين منطقه به بخش نيمبلوك ابتدا قسمت هاي وسيعي در شمال    تا مرز گناباد و روستاهاي كرغند در جنوب غرب و بزن آباد در جنوب شرق و روستاهاي نوغاب حاجي آباد ، محمد آباد علم در شرق هم مرز با بخش مركزي قاين و خواف را در بر مي گرفت. فاصله مركز بخش        تا دورترين روستا 90 كيلومتر بود اما در سال 1382 به دلايلي ساير روستاهاي شرقي از اين بخش جدا گرديد. وسعت اين بخش حدود 2490 كيلومتر مربع شامل دو دهستان نيمبلوك به مركزيت شهر نيمبلوك          (اسلام آباد) با وسعت 2320 كيلومتر مربع و دهستان كرغند با وسعت 170 كيلوكتر مربع به مركزيت كرغند   در شمال غرب شهرستان قاينات واقع مي باشد و از شمال با شهرستان گناباد و از غرب با شهرستان سرايان و   از شرق با دهستان مهيار و از جنوب با دهستان پيشكوه بخش مركزي قاين همسايه است اين بخش 33 روستا دارد.

بخش نيمبلوك داراي دو شهر خضري دشت بياض و شهر نيمبلوك (اسلام آباد) است و بزرگترين روستاها كرغند و دهشك است. اين بخش داراي 13 مهد كودك زير نظر بهزيستي و در زمينه آموزش و پرورش داراي 7 مجتمع آموزشي شامل 8 پيش دبستاني،   28 باب دبستان كه (4 باب پسرانه و 3 باب دخترانه)،          10 آموزشگاه راهنمايي كه (3 باب پسرانه و 3 باب دخترانه)، در مقطع متوسطه 6 باب شامل (2 دبيرستان پسرانه ، 2 دبيرستان دخترانه ، يك دبيرستان پسرانه كار و دانش و يك هنرستان پسرانه) و همچنين در زمينه آموزش فني و حرفه اي داراي يك ساختمان و از بعد دانشگاهي داراي دانشگاه پيام نور در                       شهر خضري دشت بياض و دانشكده كشاورزي علمي كاربردي در شهر نيمبلوك (اسلام آباد) مي باشد.

چهره طبيعي بخش نيمبلوك :

در توپوگرافي اين شهر دو چهره كوهستاني و اراضي همواره ديده مي شود. ارتفاعات كوه ها غرب و جنوب غربي، جنوب و شمال شرق را در بر گرفته و سرزمين هاي هموار به اشكال دشت و بيابان ديده مي شود.

مجموعه دشت نيمبلوك ، ارتفاعات اطراف آن تشكيل يك حوضه آبريز را مي دهند. اين حوضه در شمال شهرستان قاينات است اين حوضه محدود شده از شمال به خط الراس كوه سفيد ، از شرق به مهيار ، از جنوب

به ارتفاعات كمر آوش ، سياه كوه و كوه سيد آباد. اين حوضه با 1577 كيلومتر مربع وسعت ، 767 كيلومتر مربع آن را دشت و بقيه را ارتفاعات در بر مي گيرد. بلندترين نقطه حوضه روي قله سياه كوه واقع در غرب بيناباج است كه از سطح دريا 2857 متر ارتفاع دارد كه به بام خراسان جنوبي معروف است.                        پايين ترين نقطه حوضه در محل خروجي دشت و از سطح دريا 1460 متر بلندي دارد. دشت نيمبلوك حاصلخيزترين دشت شهرستان قاينات است كه برخوردار از منابع غني آب هاي زير زميني و از قطب هاي كشاورزي خراسان جنوبي است، شركت سهامي زراعي خضري در قسمتي از اين دشت فعال است و در قسمت ديگر شركت سهامي زراعي شهر نيمبلوك (اسلام آباد) فعال است.

موقعيت دشت بياض :

دشت بياض در 160 كيلومتري شمال بيرجند مركز خراسان جنوبي و 320 كيلومتري جنوب مشهد مركز خراسان رضوي واقع و در كيلومتر 45 گناباد و كيلومتر 55 جاده قاين واقع است. دشت بياض در موقعيت      34 درجه و 2 دقيقه و 16 ثانيه شمالي   و 68 درجه و 47 دقيقه و 19 ثانيه شرقي است. در شرق محله           دشت بياض ، محله خضري و دشت بزرگ نيمبلوك قرار دارد. از شمال به ارتفاعات معروف گچ كنان    (گچ كنو) و كم ناصر در مرز گناباد و از غرب به اراضي گلبيز و ثغوري ، كارشك ، بسكاباد و از جنوب      به اراضي روستاي فيض آباد و كوه علي پلنگ (كوه عمر) محدود مي شود. طول منطقه مسكوني 500 متر      و عرض 600 متر مي باشد. البته اخيراً به متراژ حدود 150 متر در ضلع جنوبي بلوار وحدت خانه سازي شده كه به طول منطقه مسكوني دشت بياض مي توان افزود.   

مشخصات اعضاي شوراي اسلامي بخش نيمبلوك

رديف

نام

نام خانوادگي

مقطع تحصيلي

شغل

سمت در شورا

تلفن

1

حسين

 

زارعي

ليسانس

فرهنگي

رئيس

9153616641

2

ناصر

 

سالاري كرقند

ديپلم

كشاورز

نايب رئيس

056-32543282

3

احمد

 

عليزاده

متوسطه

كارمند

منشي

056-32543332

4

محمدعلي

 

سالاري

ليسانس

فرهنگي

منشي

9155621690

5

عباسعلي

 

آرزومندان

خواندن نوشتن

كشاورز

منشي

056-32543344

تاریخ به روز رسانی: 1394/06/15
تعداد بازدید: 22230
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal